Домашня коптильня: як зробити димогенератор своїми руками?

Поради

Зміст:

 1. Принцип роботи
 2. Конструкція
 3. Етапи конструювання димогенератора

Коптильня з димогенератором — незамінний пристрій для приготування копченостей. З ним можна приготувати м'ясо, рибу, птицю. Страви з коптильні мають неймовірний аромат і тривалий термін зберігання.

Один і той же вид м'яса може вийти абсолютно різним за смаком, якщо додати в звичний рецепт спеції або приготувати більш ароматний маринад. Також приємну нотку і пікантність смаку надає правильно підібрана щепа для копчення.

Димогенератор для копчення відкриває велике поле для кулінарних експериментів. У цій ми статті розповімо, як можна своїми руками сконструювати це корисний пристрій.

Принцип роботи

Складність організації процесу копчення полягає в необхідності завести спеціальне обладнання і велику кількість дров, особливо при копченні традиційним способом, коли щепа згоряє всередині коптильні. Процес приготування триває кілька днів і вимагає цілодобового підтримання вогню в коптильні.

Уми винахідників знайшли вихід і придумали димогенератор. Основне завдання цього пристрою — вироблення великої кількості диму і напрямку його у відсік для копчення, де і розташовуються продукти. Дим вступає в реакцію з попередньо замаринованими продуктами і перетворює їх у неймовірно смачні копченості.

Пристрій має велику перевагу — можливість автономної роботи. Температура в відсіку для копчення не досягає високих позначок, тому продукти не підгоряють.

Димогенератор для коптильні — це неймовірно ефективний пристосування, що має просту конструкцію. Його можна зробити у домашніх умовах, використовуючи підручні матеріали.

Конструкція

Як джерело диму використовують тліючі деревні тирсу, щепки і стружку. Основне завдання димогенератора полягає у забезпеченні безперебійного тління і напрямку диму в відсік для копчення.

Для конструювання димогенератора потрібні такі матеріали:

 • Сталева або з нержавіючої сталі труба перетином 10 на 10 см;
 • для гарячого методу копчення: шматки труби для димового каналу від 20 до 40 мм у діаметрі та близько 40 см довжиною;
 • для холодного методу копчення: відрізок гофрованої круглої труби з нержавіючої сталі до трьох метрів довжиною. Діаметр вибирається залежно від розміру зовнішнього димоходу;
 • Вентиляційний пристрій (можна використовувати компресор для акваріумів);
 • “Трійник” для з'єднання труб, підходящий за розміром до ширини димоходного каналу;
 • Вимикач і проводи;
 • Прилад для вимірювання температури.

Як бачите, всі перераховані матеріали можна знайти в гаражі або придбати в будь-якому магазині господарських товарів. Для збірки цього пристрою вам додатково знадобиться болгарка, апарат для зварювання і базові вміння роботи з цими інструментами.

У Мережі ви знайдете десятки схем і креслень для конструювання димогенератора своїми руками.

Етапи конструювання димогенератора

Від труби, яка призначається для корпусу пристрою, потрібно відрізати частину, довжиною 50-80 см. Виходячи з діаметру труби вирізаються відповідні за розміром дно і кришка. Дно повинно бути оснащене бортами по боках, для щільного прилягання труби і запобігання розсипання попелу. У нижній частині труби необхідно вирізати отвір, діаметром 60-80 мм, через який буде розпалюватися вогонь і надходити кисень ззовні.

Щоб димогенератор був стійкий, до нижній частині корпусу можна приварити ніжки або плоский негнучкий шматок металу.

Якщо ваш пристрій буде оснащений знімним дном, немає необхідності робити дверцята в корпусі. Інакше необхідно передбачити наявність бічної петельної двері з отворами, через які буде надходити кисень.

Верхня частина пристрою повинна щільно прилягати до корпусу і бути оснащена ручкою для його відкривання. Димохід і прорізи для вентиляції не потрібні.

На 50-80 мм нижче кришки димогенератора, у корпус вварюється димовідвідна труба. Штуцер приєднується до бічної сторони пристрою на відстані 7-8 см від неї і під кутом 90 градусів. На зовнішньому краї штуцера повинна бути нарізана різьба для трійника (фітинга). Після встановлення димовідводу, до нього прикріплюється фітинг і труби: перша опускається вниз, а друга веде до коптильного відсіку.

До нижнього штуцера прикріплюється труба від вентилятора, а до бічного патрубка, який спрямовується до коптильні. Вентиляційним пристроєм у цій конструкції може виступати будь-який пристосування, що створює неперервну подачу повітря у коптильню (акваріумний компресор, кулер від ПК).

На цьому етапі можна вважати, що димогенератор готовий.

Димогенератор для коптильні, зібраний своїми руками, не займає багато місця і може зберігатися в гаражі, підвальному приміщенні і навіть у ящику шафи. У ролі коптильного шафа можна використовувати коробку з металу, яку також можна сконструювати з легкодоступних матеріалів.

Для використання в домашніх умовах найкраще робити не занадто великий коптильний відсік. Ящика розміром 100см*60см*60см вистачить для оптимального об'єму копченостей. Верхня частина його повинна бути обладнана термометром і парою невеликих прорізів для природного притоку повітря. Кришка коптильного відсіку повинна розташовуватися вище димогенератора. Це дозволить диму надходити у коптильню навіть при непрацюючому вентиляторі.

Збираємо всю конструкцію:

 1. Розмістіть димогенератор на термостійкій негорючій основі. Добре підійде бетонна або плиткова підлога, стіл з металу;
 2. Завантажте в генератор до 1 л горючого матеріалу (тирси, щепи,стружки). Про те, як правильно вибрати деревину для копчення, читайте у статті за посиланням;
 3. Приєднуємо патрубок вентилятора і з'єднуємо димохідну трубу з коптильним відсіком;
 4. Розпалюємо деревину через відкрите у корпусі димогенератора;
 5. Запускаємо компресор.

Копчення почалося. Компресор розріджує повітря в димоотводній трубі, через що дим з генератора активно надходить у коптильний відсік. У цей час, прорізи в корпусі генератора забезпечують природний притік повітря до пристрою. Це дозволяє довго зберігати горіння без допомоги людини.

Регулювання довжини димоходу впливає на температуру всередині коптильного відсіку. Завдяки цьому можна виконувати гаряче або холодне копчення, не сильно змінюючи конструкцію пристрою. Для ефективного копчення гарячим способом штуцер приєднується до коптілки без використання димохідної трубки.

Дотримуючись цих порад ви зможете створити пристрій для приготування домашніх ароматних копченостей. Але врахуйте, що конструювання димогенератора своїми руками — досить трудомісткий і затратний за часом процес. Покупка готового димогенератор

Обране
У вашому списку бажань відсутні товари Наповніть його товарами
wish-list-empty.webp
Очікує відгука
Інформацію отримано
thx.webp
Дякуємо, ваш відгук відправлено на модерацію.
Ваше замовлення
Інформацію отримано
thx.webp
Ми зв'яжемося з Вами якомога швидше